آشنایی با کلیات و اصطلاحات سئو

  همین طور که می دونید سئو مخفف سه کلمه search engin optimazation است یعنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو .     گوگل بزرگترین و معتبرترین موتور جستجویی است که وجود داره . و ما وب سایت ها مونو برای گوگل بهینه سازی می کنیم و تمرکزمون بیشتر روی گوگله و زمانی [...]
20
 همین طور که می دونید سئو مخفف سه کلمه search engin optimazation است یعنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو .  گوگل بزرگترین و معتبرترین موتور جستجویی است که وجود داره . و ما وب سایت ها مونو برای گوگل بهینه سازی می کنیم و تمرکزمون بیشتر روی گوگله و زمانی که سایت ما  برای موتور جستجوی گوگل بهینه میشه می تونه خیال مون راحت باشه که توی سایر موتور های جستجوی دیگه هم سایت ما بهینه است .خوب حالا میریم تا با بعضی از اصطلاحات سئو آشنا بشیم :

اصطلاحات سئو 

 

بهتر است از چه روشی برای سئوی سایت مان استفاده کنیم ؟

 سئو کلاه سفید و کلاه سیاهاولین مبحث از اصطلاحات سئو اینه که با مفهوم Black hat , White hat  آشنا بشیم . ما دو نوع سئو کار داریم . نوع اول سئو کار ، سئو کار کلاه سیاه است این نوع سئو کار ها از روش هایی استفاده می کنن که الگوریتم های گوگل رو دور می زنند .و از روش های متقلبانه استفاده می کنند و سایت به سرعت سئو می شه و سایت به سرعت در نتایج گوگل بالا میاد و رشد می کنه . اما سئو کاران کلاه سفید : این نوع سئو کار ها از روش های صحیح و درست برای بهینه سازی سایت استفاده می کنن.قطعا مسیری که این دو نوع سئو کار می روند با هم کاملا متفاوت است . سئو کاران کلاه سیاه کار ساده ای در پیش رو دارند و در نتیجه زمان کمتری برای سئو نیاز دارن ولی سئو کاران کلاه سفید کار بسیار سخت و پیچیده ای در پیش دارن و ممکنه ماهها بروی سایت کار کنن تا بتونن سایت رو سئو کنن .ما در این آموزش و سری آموزشی قراره یک سئو کار کلاه سفید بشیم .سئو کاری که با سعی و تلاش و گذاشتن وقت یک سایت رو سئو می کنه و سایت رو به نتایج عالی برسونه .نتایج این نوع سئو نسبت به سئو کلاه سیاه بسیار پایدار تر و ماندگار تره و سایتی که با سئو کلاه سفید بالا میاد به این راحتی ها از صدر نتایج گوگل پایین نمی یاد . سایت هایی که با روش کلاه سیاه بالا میان ، بعد از چند وقت ، گوگل طبق الگوریتم هایی که داره متوجه این قضیه میشه و اون سایت رو پنالتی می کنه و سایت وارد sandbox میشه . و سایتی که وارد Sandbox  بشه کلا از گردونه رقابت و نتایج گوگل حذف خواهد شد ، و برگردوندن اون سایت به نتایج گوگل خیلی خیلی سخت تره از سئو کلاه سفید .پس ما نمی خوایم چنین کاری با برند و کسب و کار خودمون انجام بدیم . و تمرکزمون رو روی سئو کلاه سفید می زاریم . قضیه ای دیگه که وجود داره اینه که در بعضی از سایت ها که خدمات سئو رو ارائه می دن شاهد این هستیم که برای سئو سایت یک مبالغ خاص و ثابت دریافت می کنند .وقتی این سایت ها رو دیدید حتما در میزان حرفه ای بودن این سایت ها حتما شک کنید . چرا ؟ چون پروژه سئوی هر سایتی با سایت دیگه کامل متفاوت است و میزان مبلغ اون به موارد زیر بستگی داره :
  • میزان سختی کلمه کلیدی
  • تعداد مقالات سایت
  • تعداد سرج  های کلمات کلیدی
  • میزان قدرت رقبا
  • مقدار کاری که روی سئو سایت انجام شده
  • عمر دامنه
  • و چندین مورد دیگه که خارج از بحث این مقاله است .
  

الگوریتم های گوگل

 الگوریتم های گوگل  خوب میریم سراغ موضوع اصلی و دومین مورد از اصطلاحات سئودومین موضوع مربوط میشه به الگوریتم های موتور های جستجو که ما در اینجا بیشتر با الگوریتم ها ی گوگل می پردازیم .وقتی ما یک کلمه  رو مثلا ” سئو ” رو در موتور جستجوی گوگل سرچ می کنیم  در پشت صحنه سایت گوگل هزاران کد و چندین الگوریتم گوگل به کار میفتن تا به سایت ها رتبه بدن و اونها رو مرتب و به ما نشون بدن . این الگوریتم ها اسم های مختلفی دارن و هر کدوم کار مشخص و در بعضی موارد مکمل هم هستند . مثل الگوریتم پاندا ، الگوریتم کبوتر ، الگوریتم مرغ مگس خوار و …این الگوریتم ها هر چند وقت یک بار آپدیت می شوند و یک سئو کار حرفه ای باید از این تغییرات و آپدیت ها آگاهی کامل داشته باشه چرا ؟چون این تغییرات باعث جابجایی سایت در نتایج گوگل می شه و ما ممکنه یک عملی انجام داده باشیم که مثلا بر خلاف این الگوریتمه .و با کاهش رتبه مواجه بشیم . پس لازمه با عملکرد و آپدیت این الگوریتم ها آشنا بشیم .  

نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری

  ترخ تبدیل سایت  مبحث سومی که قراره با اون آشنا بشیم مبحثیه که ما کار سئو رو برای اون انجام میدیم . این مبحث convertion rate  یا نرخ تبدیل بازدید کننده به کاربر و مشتری سایت است .سایت های زیادی هستند که تمرکزشون رو گذاشتن بر روی جذب بازدید کننده و هر زوز هزاران بازدید کننده دارن ولی این بازدید کنندگان هیچ پرداخت مالی و خرید محصولی رو ندارن .یکی از کار هایی که ما باید در سئو انجام بدیم اینه که  با طراحی صفحاتی با عنوان لندینگ پیچ یا صفحات فرود و با هدایت بازدیدکنندگان به ای صفحات کاری کنیم که بازدید کنندگان سایت رو تبدیل کنیم به مشتری تا خرید از سایت انجام بشه و ما به هدفمون برسیم یعنی فروش و درآمد . ما باید این صفحات رو طوری بهینه سازی کنیم که هم از لحاظ موتور های جستجو عالی باشه و  هم از لحاظ کاربران و بازدید کنندگان تا جذب صفحه محصول و مقاله ما بشن و بشه اون ها رو راهنمایی کرد به سمت خرید محصول یا خدمت سایت .   

محتوای سایت و dublicate content

 محتوای سئو شده مبحث بعدی با مبحث چهارم که ما باید اون رو رعایت و کنترل کنیم مبحث محتوای تکراری یا dublicate content است . این نوع مشکل رو معمولا در سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس و جوملا … بیشتر دیده میشه و به این معنی است که ما دارای صفحاتی هستیم که دارای محتوای تکراری هستند . داشتن محتوای تکراری یک امتیاز منفی از لحاظ موتور های جستجو است  و ما می تونیم با استفاده ار rel canonical این صفحات تکراری رو مدیریت کنیم که در جلسات بعدی در این مورد بیشتر با این rel آشنا می شیم .یک نکته دیگه که در مورد محتوای تکراری وجود داره اینه که ممکنه ربات های موتور های جستجو به اشتباه مطالب ما رو تکراری تشخیص بدن یعنی ممکنه چون ساختار یا structure همه مقالات یا محصولات ما یک شکل است اونها رو تکراری تشخیص بده که این موضوع رو میشه با میکرو دیتا ها یا دیتا هایلایتر برطرف کرد . و نکنته بعدی در مورد این مبحث اینه که محتوای کپی نداشته باشیم یعنی از سایت های دیگه مطلب و مقاله کپی نکنیم این موضوع یکی از مهمترین اصول سئو است و اگه قسمتی رو هم کپی می کنیم حتما منبع اون مطلب رو ذکر کنیم . در مبحث محتوا هم چندین نکته وجو داره از جمله بهینه سازی کلمه کلیدی ، بهینه سازی تصاویر ، url های مناسب ، استفاده از تگ های H و …. که در ادامه مباحث سئو به اونها خواهیم پرداخت . ممنون که تا پایان این بخش از سری آموزش سئو همراه من بودید .

یه پاسخ بگذارید

Your email address will not be published.