بازاریابی محتوا چیست و چگونه توانست در بیزینس آشپز مشهور غوغا کند ؟

بازاریابی محتوا نامی است که اگر بخواهید در حوزه ی اینترنت فعالیت کنید حتما با آن برخورد می کنید و اگر روی رشد کسب و کارتان حساس باشید حتما روی آن سرمایه گذاری می کنید. اما : این نوع بازاریابی دقیقا چیست و چگونه انجام می شود؟ آیا واقعا نتیجه بخش است ؟ آیا افرادی [...]
43
بازاریابی محتوا نامی است که اگر بخواهید در حوزه ی اینترنت فعالیت کنید حتما با آن برخورد می کنید و اگر روی رشد کسب و کارتان حساس باشید حتما روی آن سرمایه گذاری می کنید. اما :
  • این نوع بازاریابی دقیقا چیست و چگونه انجام می شود؟
  • آیا واقعا نتیجه بخش است ؟
  • آیا افرادی بوده اند که از آن نتیجه گرفته باشند؟
 
این ها شاید اولین سوال هایی باشد که برایتان ایجاد می شود. خب خوشبختانه ما به همه ی آن ها پاسخ می دهیم پس اگر شما نیز به دنبال فهمیدن اصول این زیر شاخه مهم از دیجیتال مارکتینگ هستید بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
تولید محتوا در سئو 2019

دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا

تقریبا می توان گفت این روز ها مهم ترین فاکتور برای رشد یک کسب و کار استفاده از اصول دیجیتال مارکتینگ برای جلب مشتری بیشتر است . دیجیتال مارکتینگ خود شامل چندین شیوه و روش برای بازاریابی و کسب مشتری بیشتر است و نمی توان آن را محدود به یک روش دانست اما در بین این روش ها و تکنیک های بازاریابی محتوا هدفمندترین و پر ارزش ترین آن ها می باشد که میزان بازدهی آن از همه گزینه های دیگر بیشتر است.
بازاریابی محتوایی در سطح اینترنت به کمک موتور های جستجوگری نظیر گوگل و یا سایر ابزارهای جستجو صورت می گیرد که به شما کمک می کند تا رشد بسیار سریع تر در کسب و کار خود داشته باشید . 
در این شیوه شما می توانید با تولید محتوای مرتبط با موضوع کسب و کار خود هزاران کاربری را که در اینترنت به دنبال خدمات شما هستند را به سوی خود جذب کنید و آن ها را تبدیل به مشتری کنید. از این رو می توان گفت که بسیار پر بازده است چون تنها افرادی را جذب می کند که به شما و خدمات شما نیاز دارند . از طرفی دیگر با داشتن هزینه بسیار کم می توان گفت که یکی از به صرفه ترین شیوه های تبلیغاتی است چون هزینه ساخت محتوا به نسبت تبلیغات بسیار پایین است.
از این رو در این سال دشوار اقتصادی این شیوه تبلیغاتی می تواند به کمک کسب کار های داخلی بیاید اما بسیاری ممکن است تصور کنند که این شیوه ی تبلیغاتی نمی تواند آن گونه که مد نظر آن ها است مشتری جذب کند . شاید بد نباشد بدانید که بازاریابی محتوا تا کنون توانسته است بسیاری از کسب و کار ها را از ورشکستگی نجات دهد و آن ها را به سمت پیشرفت بکشاند. در زیر داستان مردی را برای شما بیان می کنیم که زمانی در بدترین موقعیت خود قرار داشت و تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود اما توانست با این شیوه ی تبلیغاتی، خود را نجات دهد و اکنون نامش در مجله فوربز قرار گرفته است.
چنانچه شما هم می خواهید در مورد این شخص بیشتر بدانید بهتر است ما را همراهی کنید .

جیمی الیور : از ورشکستی تا میلیونری با محتوا 

این روز ها به سختی می توان در انگستان شخصی را پیدا کرد که سرآشز مشهور جیمی الیور را نشناسد و یا حتی یک بار یکی از برنامه های او را در تلویزیون  یا یوتیوب ندیده باشد. اما یقینا کمتر کسی پیدا می شود که بداند او زمانی ورشکسته بود و هیچ کس حاضر نمی شد به رستوران محقر او در غرب لندن برود .
جیمی الیور یک جوان 25 ساله بود که تمام جوانی اش را صرف آشپزی و یاد گرفتن دستور پخت غذا های خوشمزه کرده بود و بعد از سال ها کار توانسته بود با پس اندازش در غرب لندن رستورانی کوچک باز کند اما بر خلاف آنچه در رستوران های بزرگ دیده بود کمتر کسی وارد مغازه او می شد.

او در این باره نقل می کند :

در ماه های اول راه اندازی رستورانم تصور می کردم که هر رستورانی کم کم به وسیله ی تبلیغات دهان به دهان و رضایت مشتریان و تعریف آن ها برای دیگران شناخته می شود بنابر این زیاد به فکر تبلیغات نبودم . اصلا بودجه ی خاصی هم برایش نداشتم  و زیاد هم نگرانش نبودم چون می دانستم هر کس که یک بار مزه غذا هایمان را بچشد دیگر مشتری دائمی خواهد بود و ما را به دیگر دوستانش معرفی می کند.
اما کم کم متوجه یک مشکل برزگ شدم. آن هم اینکه اصلا کسی به رستوران من نمی آید تا مزه ی غذا ها را بچشد چه برسد به اینکه دوستانش را هم بیاورد!
از این رو فهمیدم که ناگریز از تبلیغات هستم . مدتی به دنبال تبلیغات برای رستوران و شیوه های تبلیغاتی مناسب بودم. تقریبا برای کم ترین آن ها نیز هیچ پولی نداشتم و عملا ارزان ترین آن ها نیز بی ارزش بودند و نمی توانستند مخاطب مورد نظر من را برایم جذب کنند .
آن روز ها برایم خیلی سخت بود چون هر چه داشتم صرف رستوران و اجاره مکان و… شده بود و هیچ راه میانبری برای من وجود نداشت. کار به جایی رسیده بود که کم کم داشتم بی خیال آرزو هایی می شدم که عمرم را صرف آن ها کرده بودم. 
آن روز ها اینترنت به تازگی در بین مردم فراگیر شده بود و شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و یوتیوب رو به رشد بودن و من هم مثل هر شخص دیگری هرزگاهی از آن ها استفاده می کردم و عموما به دنبال دستور پخت غذاهای دیگر می گشتم که البته مطالب بسیار محدودی هم وجود داشت . به این فکر افتادم که وبلاگی راه اندازی کنم و در آن دستور پخت غذا ها را به اشتراک بگذارم . آن روز ها سیستم های مدیریت محتوا چندانی نبود و من با کمک یکی از دوستانم به نام کوی گوپتا که یک دیجیتال مارکتر بود یک وبلاگ کوچک راه اندازی کردم .
در آن اوایل صرفا دستور پخت غذا های ساده را با مواد لازم و نحوه ی  پخت قرار می دادم که اتفاقا بسیار مورد توجه قرار گرفت . من بر خلاف همه ی سایت های دیگر همواره دستور غذا های ساده ای را می گذاشتم که مواد اولیه آن در همه خانه ها پیدا می شد و بعد دستور پخت غذا های دیگر .
اوایل قصد تبلیغات نداشتم و صرفا به خاطر زنده نگه داشتن علاقه ام به آشپزی بود که این کار را شروع کردم . فقط می خواستم این علاقه در وجودم از بین نرود چون نمی توانستم بی خیال آن شوم . اما بعد از اینکه دستور پخت چند غذا را قرار دادم و فیدبک را دیدم کاملا نظرم عوض شد . 
استقبال بسیار زیاد بود و بعد از چند ماه کار به جایی رسید که روزانه هزاران نفر از وبلاگ من دیدن می کردند و گوگل به وبلاگم رتبه بالایی داده بود به طوری که در ابتدای نتایج ظاهر می شد . زمانی که این پتانسیل را دیدم فهمیدم که اگر از آن درست استفاده کنم یقینا زندگی من را تغییر می دهد از این رو در قسمت های مختلف بلاگ تبلیغات و آدرس رستوران خودم را قرار دادم .
این موضوع مانند یک معجزه برای من بود . چیزی نگذشت که رستوران من بر سر دهان ها افتاد و از چند روز قبل میز رزرو می کردند به طوری که دیگر فضای کوچک آن جوابگوی بازدید کنندگانم نبود و جای بزرگ تری را اجاره کردم .
بعد از اینکه تقاضا ها افزایش پیدا کرد با تیمم تصمیم گرفتم که ویدیو هایی از آموزش پخت غذا ها را در وبلاگم بگذارم و تنها به محتوای متنی بسنده نکنم . این موضع برایم مثل انفجار یک بمب بود . کاربرانم آن را می دیدند و بین یکدیگر به اشتراک می گذاشتند . از این رو تصمیم گرفتم برای راحتی بیشتر در یوتیوب کانالی تحت عنوان فود تیوب(food tube)  راه اندازی کنم تا دسترسی آن برای مردم راحت تر شود و بدین طریق دستور پخت هایم را به همه نشان می دادم. کار به جایی رسید که تها یک شعبه جوابگوی نیاز هایم نبود . در لندن سه شعبه دیگر افتتاح کردم و در سراسر انگلستان هم شعبه های دیگری راه اندازی کردم . به طوری که به یک برند تبدیل شده بودم و آن هم به لطف اینترنت !
بعد از اینکه دستور پخت هایم را بصورت فیلم منتشر کردم از چند شبکه ی پر مخاطب انگلستان پیشنهاد ضبط برنامه به من شد . در بین آن ها بهترین را انتخاب کردم و ویدیو هایم را با کمی تغییر اما با همان سبک قدیمی منتشر می کردم . البته این بار در تلویزیونی که میلیون ها ببینده داشت و همین امر مرا به یک برند جهانی تبدیل کرد . به طوری که در چند کشور دیگر نیز رستوران باز کردم .
مردم برای حضور در رستوران های من از چندین روز قبل صندلی رزرو می کردند تا از غذاهای پخت من استفاده بچشند. همان غذاهایی که روزگاری در یک رستوران کوچک در غرب لندن طبخ می شد و کسی هم حاضر نبود وارد آن شود . تفاوت در این است که چگونه آن را معرفی می کنید و از چه ابزار هایی برای جلب مشتری هایتان استفاده می کنید . اگر شما بهترین کیفیت و کمترین قیمت را داشته باشید ولی نتوانید آن را به مخاطب معرفی کنید باید منتظر باشید که ورشکسته شوید و رمز کار این است که صرفا مخاطبی را جذب کنید که به شما نیاز دارد  این مهم ترین نکته ببرای موفقیت است .

بخشی از مصاحبه ی جیمی الیور مجله ی فوربز 2013

بازاریابی محتوای آشپز مشهور

بررسی بازاریابی محتوای جیمی الیور

داستان جیمی الیور می تواند یکی از بهترین نمونه های بازاریابی محتوایی باشد که تا کنون می توان در سطح اینترنت آن را مطالعه کرد . شاید اگر جیمی از این بستر و پتانسیل استفاده نمی کرد اکنون سال های سال بود که ورشکسته شده بود و یا شاید هنوز در یک رستوران ناشناخته در غرب لندن باقی می ماند . اما او از این بستر استفاده کرد و اکنون یکی از سرشناس ترین آشپز هایی است که در انگلستان وجود دارد . در حقیقیت کاری که جیمی الیور کرد مهم ترین زیر شاخه ی بازاریابی دیجیتال یعنی بازاریابی محتوایی می باشد .
او به خوبی توانست بازار هدفش را بیابد و با خلاقیتی که به خرج داد به خوبی کاربران مورد نظرش را جذب خودش کرد تا بتواند خدماتش را به آن ها عرضه کند . البته این امر محدود به جیمی الیور و یا صرفا حرفه ی آشپزی نیست . بلکه هزاران هزار کسب و کار دیگر در دنیا وجود دارند که تنها به وسیله ی بازاریابی محتوا توانسته اند رشد چشمگیری داشته باشند . 
اهمیت این موضوع به قدری زیاد است که شرکت های بزرگی نظیر مرسدس بنز ،رد بول ، سامسونگ و… هم اقدام به پیاده سازی استراتژی های مهم محتوایی می کنند تا بتوانند جایگاه خود را در بین رقبا حفظ کنند. بازاریابی محتوا معجزه می کند البته به شرطی که بتوانید به نحو احسن از آن بهره ببرید .
استراتژی تولید محتوا

جمع بندی بازاریابی محتوا :

گاها بسیار از صاحبان کسب و کار ها به ویژه افرادی که با دیجیتال مارکتینگ آشنایی ندارد تبلیغات پر هزینه را به بازاریابی محتوایی ترجیح می دهند . آن هم تنها به این دلیل که ممکن است یک فیدبک بزرگتر و البته کوتاه تر دریافت کنند . حال اینکه فیدبکی که بازاریابی صحیح محتوا به شما می دهد می تواند بسیار پایدارتر و با دوام تر باشد  و طول عمر بیشتر مسلما سود بسیار بیشتر را نیز به شما می دهد . البته هر محتوایی نمی تواند منجر به چنین فیدبکی شود .
محتوا باید اصولی و بر اساس بازار هدف شما باشد تا بتوانید از آن نتیجه بگیرید در غیر این صورت نتیجه ی برعکسی خواهد داشت و یا در خوشبینانه ترین حالت تنها هزینه و انرژی شما را به هدر داده است . پس حتما قبل از هر گونه اقدامی با یک متخصص دیجیتال مارکتینگ مشورت نمایید تا بتوانید اصولی و صحیح وارد این حوزه شوید.
این را به خاطر بسپارید که بازاریابی محتوا و در کل دیجیتال مارکتینگ یک بستر وسیع است و اگر شما از آن استفاده نکنید یقین بدانید که رقبایتان استفاده خواهند کرد و همین امر می تواند فضای کسب و کار را برای شما محدودتر کند پس اگر به دنبال کم هزینه ترین و پر بازده ترین راه ها برای جذب مشتری هستید حتما روی این گزینه حساب کنید .

یه پاسخ بگذارید

Your email address will not be published.