Bounce Rate یا نرخ پرش بالایی دارید ؟ دلایل و آنچه شما باید انجام دهید …

  تعریف نرخ پرش یا Bounce Rate چیست ؟   وقتی که تجزیه و تحلیل داده های وب سایت شما انجام می شود ، ممکن است با میزان نرخ پرش بالا روبرو شوید . این درصد تعداد افرادی است که به وب سایت شما وارد می شوند و سپس بلافاصله خارج می شوند .   [...]
33
 

تعریف نرخ پرش یا Bounce Rate چیست ؟

 وقتی که تجزیه و تحلیل داده های وب سایت شما انجام می شود ، ممکن است با میزان نرخ پرش بالا روبرو شوید . این درصد تعداد افرادی است که به وب سایت شما وارد می شوند و سپس بلافاصله خارج می شوند .  

آیا شما نرخ پرش بالایی دارید  ؟ اگر اینگونه است، شما تنها نیستید .

 بسیاری از صاحبان سایت ها با همین مشکل مواجه هستند، که معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که کاری برای وبسایت خود انجام نداده اند. واقعیت این است، نرخ پرش بالا  نگران کننده و به عنوان یک زنگ خطر است تا وب مستران  اقداماتی را برای این حل مشکل انجام دهند . در حالت عادی ممکن است فردی وارد سایت شما شود و شماره تماس یا ساعت کاری شما را ببیند و خارج شود و این بد نیست چون بازدید کننده تبدیل به کاربر سایت ما شده است ; مشکل آنجایی رخ می دهد که افراد زیادی به سایت ما وارد می شوند و بلافاصله خارج می شوند و این بدلیل این است که ما هیچ اقدامی جهت جلب توجه بازدید کنندگان انجام نداده ایم و چیزی وجود ندارد که بازدید کننده را تبدیل به کاربر سایت ما کند. 

نرخ پرش چگونه محاسبه می شود ؟

نرخ پرش یک  وب سایت، به درصد افرادی که در وب سایت شما وارد می شوند  و هیچ چیز را را مرور نمی کنند.برای پیدا کردن نزخ پرش به ، Google Analytics مراجعه می کنید .bounce-rate گوگل آنالیتیکس علاوه بر نرخ پرش شما معیار های زیر را نیز به شما نشان می دهد : 
  • تعداد بازدیدکنندگانی که سایت شما دارد . میانگین مشاهده صفحات که هر بازدیدکننده دارد . زمانی که هر بازدید کننده در سایت می ماند .
  • و …
 بهتر است  که به این معیارها در کنار هم توجه کنید. به عنوان مثال، اگر متوجه شوید که زمان متوسط بازدید سایت زیاد است و همچنین تعداد بازدید شما بالا است، به این معنی است که بازدید کنندگان به اهداف خود رسیده اند و راضی هستند . یک مثال دیگر در صفحه تماس با ما  که معمولا شامل یک شماره تلفن و آدرس دفنر یا مکان شماست ، فرد صفحه را بازدید می کند و می بندد در نتیجه نرخ پرش این صفحه بالا می رود ولی بازدید کننده به کاربر تبدیل شده است و به زودی با شکا تماس می گیرد . مشکل آنجا بوجود می آید که تعامل کمی بین شما و بازدید کننده وجود دارد و بازدید کننده را درگیر نمی کنید و یا مطالب سایت قدرت جذب کافی را ندارند در نتیجه شما  نرخ پرش بالایی را تجربه خواهید کرد و باید اقداماتی برای کاهش bounce rate خود بردارید .  

نرخ پرش  خوب چه مقدار است ؟ میانگین bounce rate چند است .

 نرخ پرش اکثر وب سایت بین 26 تا 70 درصد است .نیل پاتل (یکی از پیشگامان علم سئو ) ه نرخ پرش متوسط  را با توجه به نوع وب سایت ها طبق اینفوگرافیگ زیر نشان می دهد.آیا نرخ پرش یا خروج شما متعادل است ؟  میانگین نرخ پرش یا نرخ خروج سایت تا آنجا که به تجزیه و تحلیل مربوط می شود، نرخ پرش یا خروج بسیار متغیر و حدسی هستند.هدف شما باید این باشد که میزان نرخ پرش خود را تا حد امکان پایین نگه دارید در حالی که همزمان میزان نرخ تبدیل سایت خود را فزایش می دهید. 

نرخ پرش بالا چیست؟

 نرخ پرش بالا در هر سایتی از 70% و به بالاتر و در رابطه با نرخ تبدیل پایین تعیین می شود . نرخ خروج بالا و نرخ تبدیل کم همیشه بد است – و این چیزی است که باید تمرکز کنید.سردرگمی زمانی اتفاق می افتد که نرخ های پرش بالا دارید و آنها کاملا طبیعی هستند، مانند صفحات وبلاگ. حتی گوگل ادعا می کند که پست های وبلاگ به طور کلی که دارای نرخ پرش بالا هستند باز هم به اشتراک گذاشته می شوند .  بنابراین، شما باید قبل از اینکهزنگ خطر  نرخ خروج بالا شروع به زنگ زدن کند اقداماتی انجام دهید . در ادامه برخی از نکات مهم در رابطه با نرخ پرش  را بررسی می کنیم . 

نرخ پرش بالاتر یا پایین تر ؟  کدام بهتر است

 سعی کنید به صفحات و مقالات خود به صورت جداگانه نگاه کنید و ببینید آیا این نرخ پرش مناسب این صفحه است یا نه ؟اگر مناسب نیست ببینید آیا راهی وجود دارد که شما این نرخ پرش را بهبود دهید ؟ اگر در صفحه ای قرار دارید که دارای نرخ پرش بالاتر از حد متوسط است، به معیارهای زیر  در کنار آن توجه کنید: 
  • آیا بازدید کنندگان مدت زیادی در صفحه صرف می کنند؟
  • آیا آنها به یک کاربر تبدیل می شوند؟
  • آیا آنها پس از بازدید اولیه خود دوباره به سایت باز می گردند؟
 اگر شما در یک صفحه ای قرار دارید که زمان کمتری در سایت دارد ، و نرخ پرش بالا و تبدیل آن کم است ، صد در صد یک خط قرمز است و باید فورا به آن رسیدگی شود . با کار بر روی صفحاتی که نرخ پرش بالا دارند و با ایجاد حس تعامل یا درگیر کردن بازدید کننده با سایت ، شما می توانید به طور موثر نرخ پرش سایت خود را کاهش دهید.  دلایل بالا بودن نرخ خروج چیست

چرا نرخ پرش (BounceRate) سایت من خیلی زیاد است؟ 4 دلیل اصلی

 

1. محتوای نامناسب و بد

مردم به طور کلی به وب سایت ها می روند تا اطلاعات بیشتری در مورد یک موضوع خاص پیدا کنند.

 اگر محتوای شما با نیازهای کاربران همخوانی نداشته باشد ، افراد سایت شما را ترکمی کنند و زمان خود را هدر نمی دهند اطمینان حاصل کنید که آیا نیاز های مخاطبین خود را در هنگام نوشتن مطلب درک کرده اید و چرا سایت شما را ترک می کنند و به سراغ رقیب شما می روند .تا زمانی که کلمه ی “چرا” را در ذهن دارید، می توانید محتوای درگیر کننده متناسب با بازدیدکنندگان و اهداف جستجوی آنها بنویسید . محتوای شما باید به طور موثر به سوالات بازدید کنندگان خود پاسخ دهد و نگرانی های آنها را کاهش دهد، و کمک کند تا راه را برای تبدیل شدن به مشتری هموار سازد.اگر سایت شما با محتوای خسته کننده، نادرست، کثیف و یا ناسازگار پر شود، بازدیدکنندگان شما به راحتی از سایت شما خارج می شوند و تمام تلاش های شما به هدر می رود .در عوض، اگر از مخاطب بخواهبد که بگوید دنبال چه نوع محتوای است  و چه محتوایی او را راضی نگه می دارد می توانید با تولید آن محتوا مشترایانی وفادار داشته باشید و ارتباطی دو سویه داشته باشید . 

۲. تجربه کاربر ضعیف

 بازدیدکنندگان سایت شما در عرض چند ثانیه تصمیم می گیرند که بمانند یا برونداگر رنگ ها خوشایند نباشند، چیدمان مرتب نشده باشد ، و منو  شما آسان و شهودی نباشد، بازدیدکنندگان شما تمایل بیشتری برای خروج دارند تا خواندن مطالب سایت . هنگامی که موضوع تجربه کاربر یا UX به میان می آید  مهم است که توجه کنید به داشتن یک طرح ساده اما چشم نواز و خوشایند و طراحی، یک منوی ناوبری است که سریع و ساده باشد. اگر توضیحات سایت شما ، شامل تصاویر ناسازگار باشد و یا حاوی محتوا دیگری باشد که ربطی به موضوع جستجوی آنها نداشته باشد ، احتمال اینکه نرخ خروج شما بالا برود زیاد است  ، زیرا این موارد کاربر را آزرده می کند.  تجربه کاربری در bounce rate  با تجربه کاربری خوب شما می توانید  بازدید کنندگان را خوشحال کنید . با آنها ارتباط برقرار کنید و آنها را به مشتری های وفادار تبدیل کنید و نرخ خروج خود را که هدف این آموزش است بهبود دهید . 

3. خطای فنی

 اگر میزان نرخ خروج  شما به طور غیرمستقیم بالا باشد، ممکن است بازدیدکنندگان با یک خطای فنی مواجه شده باشند.ممکن است جاوا اسکریپت سایت شما به درستی لود نشود یا یک افزونه متوقف شده باشد .این خطاها ممکن است در سایت شما باقی بمانند بدون این که شما از آنها اطلاعی داشته باشید.  به همین دلیل، اگر متوجه شوید که نرخ خروج یک صفحه بالا ست، به عنوان بازدید کننده از یک کامپیوتر یا موبایل دیگر یا با مرورگر های مختلف آن صفحه رو بررسی کنید و ببینید که :
  • آیا آن صفحه کامل لود می شود؟
  • آیا محتوا به اندازه کافی برای تحریک و تبدیل مناسب است؟
  • آیا خطایی وجود دارد که باعث می شود بازدید کننده بلافاصله صفحه را ترک کند ؟
 اگر خطاهای از هر نوعی وجود داشته باشد، باید آنها را  بلافاصله رفع کنید تا نرخ خروج شما پایین بیاید . نقش خطا های فنی در افزایش bounce rate  

4. مسائل مربوط به سرعت سایت

 وب سایت شما باید تقریبا بلافاصله بارگیری شود. هر عاملی که بیش از چند ثانیه طول می کشد باعث افزایش نرخ خروج سایت شما می شودبا استفاده از سایت gtmetrix  می توانید سرعت سایت خود را بررسی کنید و عواملی را که باعث کاهش سرعت سایت شما می شود را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کنید . کنسول گوگل نیز تا حدی می تواند در این مورد به شما کمک کند . حتی یک پیشرفت یک ثانیه در سایت شما می تواند ترافیک و تبدیل بیشتری را برای شما به ارمغان آورد .در مقاله ” سایت آمازون، با افزایش سرعت سایت ٬ جلوی خسارت میلیاردی را گرفت؟!!! ” توصیه های عالی برای افزایش سرعت سایت بیان شده است . 

چگونه نرخ پرش بالای سایت را کاهش دهیم :

 در ادامه با پیگیری هفت مرحله  زیر نرخ خروج سایت را کاهش می دهیم . 

1. با صفحه ای که بدترین نرخ پرش را دارد  شروع می کنیم .

اگر نرخ خروج کلی سایت شما بالا باشد، احتمال دارد که حداقل یک صفحه وجود داشته باشد که بیشترین مشکل را داشته باشد. این صفحه را پیدا کنید و آن را جدا کنید سپس، به آن صفحه بروید.به معیارهای دیگر صفحه نگاه کنید. چه مدت زمانی را بازدید کنندگان در آن صرف می کنند؟ آیا آن صفحه به رغم نرخ پرش بالا، اهداف کاربران را ببرآورده می کند ؟بعد، به طراحی صفحه، ناوبری، و محتوا نگاه کنید. تعیین اینکه آیا صفحه بهترین است و آیا اهداف شما به عنوان یک بازدید کننده برآورده می کند ؟  

2. ابزار ضبط را برای تماشای چگونگی حرکت افراد، نصب کنید .

 ضبط وب سایت یک تکنیک مفید است که به شما این  امکان می دهد تا ببینید که بازدیدکنندگان چگونه  وب سایت شما مرور می کنند. شما می توانید ببینید چگونگی حرکت مکان نما یا موس ، کلیک کردن، و راه هایی را که آنها در حال حرکت به سمت تبدیل شدن هستند یا خروج از سایت . ضبط وب سایت ها می تواند به شما کمک کند تا ببینید که کارهایی می توانید انجام دهید .. این برای هر ضفحه ای که نرخ خروج بالا دارد ایده آل است . هنگامی که ابزار ضبطی را در سایت خود نصب کرده اید، به صفحه ای که بالاترین میزان نرخ خروج را دارد بروید و رفتار کاربران راقبل از خروج بررسی کنید . بهترین ابزار برای ضبط رفتار کاربران در سایت ابزار آنلاین HOTJAR است که به مدت هفت روز رایگان می باشد . در زیر تصویر یک نمونه از رفتار کاربر در سایت را می بینید . بررسی رفتار کاربر با ابزار hotjar برای کاهش نرخ خروج  

3. یک نقشه گرمایی برای درک بیشتر در مورد رفتار کاربر

 Heatmaps یکی دیگر از ابزارهایی سایت hotjar است که می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که بازدیدکنندگان هنگام بازدید وب سایت شما بیشتر بروی چه نقاطی تمرکز می کنند .  نقشه گرمایی سایت برای کاهش bounce rate سایت   با استفاده از نقشه گرمایی و شاخص های آن ، می توانید ببینید جایی که بیشتر تمرکز یا درگیری رخ می دهد، کجاست  اگر متوجه شدید که اکثر بازدیدکنندگان روی مکان نما خود در گوشه بالا سمت چپ کلیک می کنند، آن ممکن است یک bottom دعوت به اقدام باشد. هنگامی که در صفحه با بالاترین میزان نرخ خروج این ابزار را  استفاده می شود، می توانید ببینید که کجای سایت برای بازدیدکنندگان جذاب و کجاها جذاب نیست . این نقشه گرمایی اطلاعات مهمی را در مورد  صفحاتی با bounce rate بالا می دهد که می توانید از این اطلاعات برای بهبود این صفحه و کاهش نرخ خروج صفحه استفاده کنید . 

4. تجزیه و تحلیل داده ها و انتخاب عناصر برای تست A / B

 یک آزمون تست  A / B که شناخته شده است ،  این است که شما یک مطلب از سایت تان  را کپی می کنید  و یک عنصر مانند عنوان را تغییر می دهید. با نشان دادن همان صفحه با دو عنوان متفاوت به  مخاطبان سایت ، شما می توانید تعیین کنید که کدام عنوان دوست داشتنی تر است. هنگامی که شما مکان هایی را با استفاده از نقشه گرمایی و ضبط رفتار کاربران ،  که مردم در آن مکان سرگرم و مشغول هستند  یا عناصری که افراد به نظر می رسند با حرکت موس خود طراحی کرده باشند ، مشخص کرده اید،  شما می توانید با  تغییراتی  که در صفحاتی  که بالاترین نرخ خروج را دارند ایجاد کنید ، تا ببینید آیا ویرایش ، اضافه کردن یا حذف محتوا کمک می کندکه نرخ خروج بهتر شود یا نه . این تغییرات شامل ویرایش ، حذف و اضافه کردن ، محتوا ، عکس ، ویدئو ، دکمه و … می شود . تست A / B ارزش بسیار زیادی برای کمک به کاهش نرخ خروج و افزایش نرخ تبدیل سایت دارد .  

5. شروع تست A / B

 بسیاری از ابزارهایی که ضبط وبسایت ها و نقشه حرارتی را ارائه می دهند ،دارای تست A / B نیز هستند . شما می توانید از این ابزار برای آزمایش عناصر در وب سایت خود در زمان واقعی استفاده کنید. شما حتی می توانید در آزمون چند متغیره شرکت کنید که در آن شما به طور همزمان چندین عنصر را آزمایش می کنید تا ببینید کدامیک بهتر عمل می کنند.این نوع تست میتواند به شما در پیدا کردن ترکیب مناسب عناصر که نرخ خروج را پایین بیاورد و تبدیلات را بهبود بخشد، کمک کند .بهتر است تست را با نتایج بالا انجام دهید تا کسیفیت تست بالا رود . 

6. بهینه سازی را شروع کنید.

بعد از هر تست A / B، و بدست آوردن نتیجه مطلوب شما باید فرایند تغییرات و بهینه سازی را بروی وب سایت خود شروع کنید  و نتیجه کار را با استفاده از نقشه گرمایی جدید مشاهده کنید
یک نقشه گرمایی خوب برای کاهش نرخ تبدیل

7. چرخه را تکرار کنید.

 حتی اگر نرخ خروج و پرش شما کاهش پیدا کند، کار شما تمام نمی شود . این احتمال وجود دارد که همیشه پیشرفت هایی وجود داشته باشد. نه تنها این، اما ممکن است لازم باشد سایت شما در طول زمان تغییر کند تا به نیازهای همیشه مخاطب شما پاسخ دهد .درس این است که همیشه وقت برای ارزیابی نرخ خروج ، ضبط وب سایت، پخش حرارتی، آزمایش A / B و بهینه سازی میزان بازدهی را ترک کنید.با توجه به نتایج تکرار این چرخه ، می توانید نرخ خروج خود را پایین بیاورید، تبدیل های بالا و مخاطبین خود را خوشحال نگه دارید.
  ممنون که تا پایان مقاله همراه من بودید .سعید مومنیویلگول 

یه پاسخ بگذارید

Your email address will not be published.